Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Newsletter 18/12/2013


Úvodník

ilustrationVážení obchodní přátelé,
tentokrát začneme vtipem: Biolog, statistik, matematik a počítačový technik jsou na safari v Africe, zastaví Jeep, aby si prohlédli horizont dalekohledem. Biolog řekne: "Podívejte se támhle, je tam stádo zeber a tam uprostřed: Bílá zebra!!! To je fantastické, existují, budeme slavní!" Statistik řekne: "Není to významné, víme jen o jedné bílé zebře." Matematik: "Vlastně zatím pouze víme, že existuje zebra, která je bílá na jedné straně." Počítačový technik: "Ach ne, výjimka!"

Co se náplně newsletteru týče, tak Vám přinášíme článek, jenž ukazuje možnosti detekce chybějících pozorování a dat mimo rozsah u velkých souborů. Určitě jste zvědaví, jaké je řešení minulé soutěže, k tomu je zde také jeden článeček. Samozřejmě nebude chybět ani další novinka verze 12 a možnost zasoutěžit si, tentokrát o dvě věci…


Technické oddělení StatSoft CR


Detekce chybějících dat a dat mimo rozsah pomocí průzkumníka

Ukažme si použití důležitého grafu v kombinaci s průzkumníkem grafu. Tento článek bude užitečný pro každého, kdo načítá rozsáhlejší soubory, ve kterých se vlivem různých faktorů občas vyskytují chybějící buňky, překlepy apod.


K čemu všemu se dají využít uzly prostředí workspace: Jednodušší tvorba shluků

Řešení poslední soutěžní otázky nebylo výpočetně příliš jednoduché, nicméně my jsme se toho nezalekli a naprogramovali a sepsali jsme pro Vás příspěvek, pomocí kterého si můžete sami určit, z kterého kraje nejpravděpodobněji pocházíte.


Soutěž: „Kdo poradil panu Pearsonovi?“

V poslední soutěži tohoto roku se podíváme do historie. Pokusili jsme se Vám zrekonstruovat historický dialog mezi důležitou osobností statistických dějin a nejmenovaným komorníkem. Poznáte, o kterou osobnost šlo?


Novinky STATISTICA 12: Implementována nová rozdělení

Podívejte se, jaké nové pravděpodobnostní rozdělení a funkce můžete nyní využívat.


A co vzdělávání?

Samozřejmě, že jsme nezapomněli! Prvně děkujeme všem, kteří navštívili naše odborné kurzy, děkujeme také za zpětnou vazbu ke konkrétním kurzům, kterou nám píšete. Velice si toho vážíme. Kurzy na příští pololetí jsou již vypsány na našich stránkách. Naviděnou v lavicích!


Přejeme veselé Vánoce a co nejméně nezamítnutých nulových hypotéz v novém roce.Předchozí vydání newsletteru naleznete zde.


Vydává: StatSoft CR s. r. o., Ringhofferova 115/1, Praha 5 – Zličín, e: info@statsoft.cz. Pokud nechcete dostávat tento newsletter, odhlaste ho prosím na: newsletter@statsoft.cz. Odhlášení je nutno provést z emailove adresy, na kterou byl newsletter odeslán.

Created by www.Corpus.cx
Copyright 2004 - 2024 StatSoft CR s.r.o.