Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Newsletter 12/11/2012

Úvodník

Vážení obchodní přátelé,
pojem náhoda si každý v běžném životě vysvětluje různě, v tomto díle se na náhodu podíváme ze statistického hlediska a ukážeme si nejdůležitější rozdělení náhodných veličin. Na základě Vašich podnětů jsme do tohoto čísla zařadili návod na zpracování vícefaktorové analýzy rozptylu, pojďte si vyzkoušet tuto analýzu krok za krokem a odhalme společně, jak dopadly laboratorní myšky v labyrintu. Ani tentokrát vás nepřipravíme o novou soutěž a přehled nabídky našich aktuálních kurzů, níže se dozvíte, co je trojboj v podání StatSoftu.

Michaela Modálková, jednatel StatSoft CR

ilustration

Rozdělení náhodné veličiny

Zatímco fyzika se snaží popsat zákonitosti přírodních jevů, statistika se snaží popsat jevy náhodné. Začněme od základu a podívejme se na to, co je to vlastně náhodná veličina a s jakými rozděleními se můžete setkat. Čtěte zde.


Analýza rozptylu dvojného třídění

Na základě podmětů od čtenářů jsme do newsletteru zařadili tento „aplikační“ článek, který se zabývá detekcí vlivu jednotlivých faktorů na chování laboratorních krys v bludišti. Nejedná se o teoretický výklad, který se časem objeví ve vzdělávacím seriálu, ale spíše o postup v softwaru STATISTICA a interpretaci výsledků.

Obsah Newsletteru tvoříte i Vy!

Jak již bylo zmíněno, pokoušíme se prostřednictvím newsletteru o jakýsi dialog, můžete nás tedy zahrnout dalšími podněty a návrhy na zajímavé problémy, kterým bychom se mohli v našich článcích v budoucnu věnovat. Stejně tak můžete i Vy přispět zajímavými články, které by obohatily Vaše kolegy, kteří se statistickému zpracování věnují.


Soutěž – Tajemná hodnota 1,96

Pravidelná soutěž nesmí chybět ani v tomto vydání, tentokrát je více teoretická a dovolíme si říci i o dost jednoduší než tomu bylo minule. Odpovíte-li nám správně na soutěžní otázku, dostanete se do slosování o voucher na kurz dle vlastního výběru.


Výsledky soutěže „Graf na x způsobů“

Oceňujeme, že někteří z vás se nezalekli neuvěřitelně těžkého zadání a vydali se na cestu do hlubin softwaru STATISTICA. Správné řešené i výherce soutěže se dozvíte zde.


Trojboj v podání StatSoftu

Trojbojem nemyslíme sportovní soutěž (v takovém případě by se asi v našem podání jednalo o kombinaci okruhových motokár, nošení barelů s vodou a zalévání květin), ale vzdělávací trojboj. Tři blížící se kurzy vám poskytnou příjemný rozjezd do statistického zpracování dat. Provedou vás základními i složitějšími statistickými analýzami, ale také vám na příkladech ukáží pokročilé možnosti práce se softwarem STATISTICA, takže se jej naučíte naplno využívat.

První disciplínou je kurz Základy ovládání programu STATISTICA, po krátké pauze na vydýchání se ponoříte do filozofie statistického zpracování dat a základních analýz v kurzu Základní kurz statistiky I, aby jste na získané znalosti navázali a prohloubili je v posledním kole, kterým je Základní kurz statistiky II.


Předchozí vydání newsletteru naleznete zde.


Vydává: StatSoft CR s. r. o., Ringhofferova 115/1, Praha 5 – Zličín, e: info@statsoft.cz. Pokud nechcete dostávat tento newsletter, odhlaste ho prosím na: newsletter@statsoft.cz. Odhlášení je nutno provést z emailove adresy, na kterou byl newsletter odeslán.

Created by www.Corpus.cx
Copyright 2004 - 2023 StatSoft CR s.r.o.