Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Newsletter 10/12/2012

Úvodník

Vážení obchodní přátelé,
tentokrát začneme vtipem: Student statistiky pracující na domácím úkolu osloví spolubydlícího: "No není ta statistika skvělá?" "Jak jako," nechápe spolubydlící. "No podle statistik nakladou krokodýli každý rok 42 milionů vajec. Z nich se jenom polovina vylíhne. Tři čtvrtiny mláďat sežerou predátoři do 36 dní od vylíhnutí. A z toho zbytku se jenom 5 procent dožije jednoho roku a víc." "A co je na tom skvělýho," nechápe spolubydlící. "Ježiš! No bez statistiky bychom byli po kolena v krokodýlech!"

Technické oddělení StatSoft CR

ilustration

Pohádkový soudní proces

Tento článek se snaží vysvětlit filozofii testování hypotéz na příkladu soudního procesu, ve kterém padlo obvinění z čarodějnictví. Pokud už princip testování hypotéz znáte, tak se alespoň dozvíte, že první statistici to neměli lehké.


Stromeček

Také vás vždycky zajímalo, do jaké živočišné kategorie patří drak? Nás také, sestavili jsme proto rozhodovací strom, který dokáže spolehlivě zařazovat nejrůznější formy života do jednotlivých skupin, a nechali jsme jím „probublat“ zajímavé zvířecí druhy. Článek je zde.

Čertice

Protože Mikuláš obcházel naše domácnosti nedávno, rozhodli jsme se zprostředkovat vám výsledky staršího a již před časem publikovaného reálného výzkumu, kterým se zabýval jeden z našich kolegů. Tento zajímavý článek se snaží odhadnout bezporuchovost čerta v závislosti na počtu přijatých odměn. Celý článek je zde.


Soutěž „Bude dost sněhu pro stavbu sněhuláka?“

Otázka sněhového zpravodajství zajímá téměř každého, a to i když nelyžuje. Tato soutěž má za úkol vybrat skutečného odborníka na předpovídání počasí. K dispozici je samozřejmě celá řada regresorů pro Vaše modely. V článku se také dozvíte výherce minulé soutěže.


Nový mayský kalendář v podání StatSoftu

Nedávno jste pomocí newsletteru byli informování o nových kurzech, které pro vás připravujeme v následujícím roce. Zde si můžete prohlédnou termíny a ceny těchto kurzů pro první pololetí roku 2013. Dovolíme si upozornit zejména na kurz Ovládání programu STATISTICA, který vás provede pokročilými možnostmi tohoto softwaru a který je nově za sníženou cenu. Dále potom oblíbený kurz Základy statistiky I, kterým je vhodným vstupem do statistického zpracování dat.

Přejeme veselé Vánoce a málo chyb prvního druhu v novém roce.Předchozí vydání newsletteru naleznete zde.


Vydává: StatSoft CR s. r. o., Ringhofferova 115/1, Praha 5 – Zličín, e: info@statsoft.cz. Pokud nechcete dostávat tento newsletter, odhlaste ho prosím na: newsletter@statsoft.cz. Odhlášení je nutno provést z emailove adresy, na kterou byl newsletter odeslán.

Created by www.Corpus.cx
Copyright 2004 - 2023 StatSoft CR s.r.o.