Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Newsletter 05/02/2013

Úvodník

Vážení obchodní přátelé,
chodíte někdy do kasina a nemáte šťastnou ruku při hodu kostkou? Znáte ten pocit, když házíte pořád dokola a šestka ne a ne přijít a ostatní hráči pouze konstatují „ Člověče, nezlob se!“. Už se vám stalo, že s jinou hrací kostkou vám to šlo podstatně lépe? Přichystali jsme pro vás návod, jak si to otestovat. Kromě toho také nahlédneme do základů umělé inteligence a samozřejmě máte možnost si opět zasoutěžit. Máte-li rádi odlehčený pohled na statistickou práci, pak soutěž v tomto čísle je právě pro vás.

Michaela Modálková, jednatel StatSoft CR

ilustration

Testování hypotéz o symetričnosti hrací kostky

V minulém díle jsme si ukázali jednoduchou hypotézu o spotřebě paliva na jednovýběrovém t-testu. Dnes přicházíme s novým zapeklitým problémem. Na základě reálných dat, které jsme pro tento pokus museli vlastnoručně naměřit, se snažíme prokázat kolegovy pochybnosti o tom, že jeho kostka je „cinklá“, tedy hypotézu o nesymetrii hrací kostky. Celý článek je k dispozici zde.


Praktické neuronové sítě

Cílem tohoto příspěvku je představit princip neuronové sítě a typy analýz, ke kterým je v praxi vhodná.

Soutěž „Nejlepší statistický vtip“

Pro ty, kteří si nechtěli vyzkoušet statistické sudoku a mají rádi legraci, jsme připravili soutěž z úplně jiného soudku. Pro více informací čtěte zde.


Březen, za kamna vlezem

Březen bude bohatý na nové kurzy, zejména pak na ty, které souvisí s oblastí průmyslu, ve které vypisujeme dva úplně nové kurzy. Nikoliv tedy za kamna, ale vlezte raději do naší učebny na Zličíně, kde bude také teplo a navíc vás zde v tomto měsíci naučíme analyzovat data nejen z průmyslu.


Poodhalme blízkou budoucnost

Příště se můžete těšit na návod, který vám ukáže jak si v softwaru vytvořit vlastní menu s Vašimi nejpoužívanějšími nebo nejoblíbenějšími analýzami, prostě jakými chcete. Dále si ukážeme návod k modulu, který může posloužit začínajícím dataminingovým specialistům a samozřejmě budeme pokračovat ve vzdělávacím seriálu.Předchozí vydání newsletteru naleznete zde.


Vydává: StatSoft CR s. r. o., Ringhofferova 115/1, Praha 5 – Zličín, e: info@statsoft.cz. Pokud nechcete dostávat tento newsletter, odhlaste ho prosím na: newsletter@statsoft.cz. Odhlášení je nutno provést z emailove adresy, na kterou byl newsletter odeslán.

Created by www.Corpus.cx
Copyright 2004 - 2023 StatSoft CR s.r.o.